Penzion Jelenka

ubytování v Jizerských horách

Okolí

Smržovka je město patřící do zóny pobytové rekreace chráněné krajinné oblasti Jizerských hor a spadá do české části Euroregionu Nisa. Přirozenou hranici mezi českou, německou a polskou částí ERN tvoří Jizerské a Lužické hory.

Jméno Smržovka město získalo po houbě smrži. První zpráva o městě pochází z roku 1568. Původně byla Smržovka střediskem lnářského a bavlnářského průmyslu, ale již v 16. století se začala rozvíjet sklářská výroba. Vznikající sklárny byly základem budoucího úspěchu jablonecké bižuterie.

Smržovka svým návštěvníkům nabízí kvalitně značné turistické a cyklistické stezky na všechny světové strany s možností navštívení řady okolních rozhleden jako je Černá Studnice, Smržovka, Bramberk, Špičák. Horské cesty procházejí i státními přírodními rezervacemi, kromě rašelinišť se vzácným rostlinstvem jsou velmi cenná místa se zachovanými původními bukovými porosty či zbytky smrkového pralesa. Město lze považovat za středisko zimních sportů, přímo z města je nástup na lyžařskou magistrálu Jizerských hor a v okolí je řada lyžařských vleků i osvětlená sjezdovka. Smržovka se proslavila i jako město sáňkářského sportu, první sáňkářská dráha zde byla postavena již v roce 1912, současná závodní dráha pochází z let 1972-1975.

zdroj: smrzovka.ceskehory.cz

Pro milovníky zimních sportů je v těsném sousedství penzionu sjezdovka s umělým zasněžováním, která nabízí i večerní lyžování do 21h.

Koupání relaxaci a zábavu nabízí celoročně bazén s výřivkami tobogánem a dalšími atrakcemi v Jablonci nad Nisou.

Náročnější lyžaři si přijdou na své v lyžařském areálu Špičák, které je vzdálené 10min jízdy autem (nebo cca 15 min vlakem).

V letním období nabízí příjemné koupání a místo pro relaxaci jablonecká přehrada Mšeno.

Lyžařské středisko v Harrachově je vzdálené 20 min jízdy autem.

V okolí Smržovky je několik rozhleden. Nejbližší je Černá Studnice s restaurací.

Nástupní místa na Jizerskou magistrálu jsou v Jablonci nad Nisou, Josefově dole, Desné

Hezkou procházku přírodou Jedlový důl (u obce Josefův Důl), kde je vyznačena naučná stezka podél bystřiny Jedlová s mnoha vodopády.

Zábavu pro malé i relaxaci pro velké nabízí celoročně Centrum Babylon v Liberci (autem 20min, dostupné také přímým vlakem).

Pro méně náročné turisty je ideální procházka k Mumlavskému vodopádu u Harrachova.

Adrenalin nabízí také bobová dráha v Janově nad Nisou (15min autem).

Další dobrodružství pro děti nabízí lanový park König v sousední obci Nová ves nad Nisou.
Na rozdíl od ostatních lanových parků tvořených vysokými lanovými překážkami je lanový park König postaven převážně z lanovek, tedy přejezdů ze stromu na strom.

Výletní areál Pěnčín nabízí prohlídku výroby skleněných perlí a kozí farmy. (15min autem)

Bozkovské dolomitové jeskyně jsou jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech. Díky bohaté výzdobě však nemají problém přilákat milovníky podzemní říše z krajin mnohem vzdálenějších. Nachází se zde největší podzemní jezero v Čechách. Pro svou jedinečnost byly tyto jeskyně vyhlášeny Národní přírodní památkou. (autem 30min)

Novogotický zámek Sychrov, je vzdálený 30min jízdy autem. Zámek sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta.

Sklárna Novosad a syn v Harrachově nabízí prohlídku zde tradičního způsob výroby skla. Unikátní 100 let stará historická brusírna skla, která je poháněná transmisemi a vodní turbínou. V roce 2002 byl přímo v areálu sklárny přistaven minipivovar s restaurací. (20min autem)

adresa:

Jitka Fikejsová
Penzion Jelenka
Jelení Kout 938
Smržovka 66451

rezervace:

>> online rezervace <<
mobil:+420 602 613 238
telefon:+420 481 120 114
email: jelenka@volny.cz

Check-in: 15:00
Check-out: 10:00

Vaše pokoje jsou rezervovány do 18:00
V případě pozdního nástupu nás prosím kontaktujte.

>> mapa <<
Vila Jelenka v Smržovce hodnocení